<< St. Główna >>


Jeden z największych polskich producentów i dystrybutorów LPG. Bardzo bogata oferta, sterowników, wtryskiwaczy, reduktorów i emulatorów. Duża sieć warsztatów, w tym autoryzowanych, duża popularność, właściwie w każdej miejscowości oprócz sklepu i kościoła znajdziecie kogoś dysponującego kablem do Staga. To niewątpliwie zaleta, niestety niesie i niebezpieczeństwo, że kompetencje takiej osoby mogą nie być wystarczające.

 Stag jest instalacją dopuszczająca do montażu bardzo dużą ilość komponentów w praktycznie dowolnej konfiguracji. Nie będę się skupiał osobno na każdej z nich. O jakości instalacji decydują:


- precyzja i żywotność wtryskiwaczy
- stabilność i żywotność reduktora
- bezawaryjność elektroniki

 Instalacje można konfigurować na dwa sposoby, wysokiej jakości komponenty z długą i bezawaryjną pracą, tanie komponenty i wliczona w koszty większa awaryjność, a co za tym idzie wydatki.

 Osobiście jestem zwolennikiem pierwszej opcji jednak, jeżeli ktoś zażyczy sobie Valteki czy Alaskę nie będę odradzał jeśli, nie będzie to ze szkodą dla silnika. Mój typ to zestaw:

- wtryskiwacze Hana /mimo, że ich jakość nie jest taka jak kiedyś/ lub nieco taniej AC W01 produkowane przez Stag
- reduktor Zavoli Zeta, reduktor KME /gold lub silver/ , reduktor R01, R02 produkcji Stag
- wielozawór Tomasetto
- centrala sterująca odpowiednia do wymagań silnika

Wtryskiwacze Hana

Poświęcę parę słów ostatniej kwestii. Stag sukcesywnie wprowadza na rynek serię sterowników serii Q zastępując starsze Stag 4, Stag 200 i 300. Oprogramowanie jest stale aktualizowane i do pobrania na stronie producenta. Charakterystyczną cechą wszystkich sterowników jest czytelne i intuicyjne menu, po którym bardzo łatwo się poruszać. W trakcie programowania konfigurując użyte podzespoły wprowadzamy ich indywidualną charakterystykę, jednak jeśli tego mało można użyć dodatkowych map wtrysku modyfikując parametry pracy w zależności od temperatury gazu, jego ciśnienia i obrotów silnika.

Oferowana jest też szczegółowa mapa dotrysku benzyny, o którego zaletach piszę w blogu.

Generalnie bardzo fajne urządzenia, dające spore możliwości w rękach doświadczonego instalatora. Co do szczegółów doboru sterownika i ich charakterystyki technicznej odsyłam na stronę producenta.

Warto wspomnieć o przełączniku LED 401. Można go montować w dowolny sposób, wyposażony jest w funkcję regulacji jasności i głośności buzzera sygnalizacyjnego. Regulacja jasności może pracować w trybie AUTO dopasowując się do jasności otoczenia

Sterownik QBOX Plus
Przełącznik LED 401

Dla chcących wiedzieć więcej Stag przygotował mobilną aplikację, działającą w środowisku Android, o nazwie GasComputer. Dzięki niej można monitorować parametry pracy sterownika gazowego i sterownika benzynowego, a także obliczać zużycie gazu i koszt pokonania określonego dystansu.

WTRYSK SEKWENCYJNY DO SAMOCHODÓW Z WTRYSKIEM POŚREDNIM STAG 400DPI STAG DIESEL


Powyższe instalacje są w ofercie Staga i można się z nimi zapoznać na stronie producenta. Nigdy ich nie montowałem, i nie mam ich w swojej ofercie. Staga diesel raczej wykluczam, Stag 400DPI być może będzie w przyszłości uzupełnieniem oferty BRC i Zavoli, jeśli tak się stanie, niezwłocznie o tym powiadomię.

strona producenta >